Skip to content

151 Hobart AveBayonne, NJ 07002

Built 1996

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 1, 2012

Property Information

Block327
Lot23.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
29%
Improvement Value:$396,400
71%
Total Assessment$557,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,599+4.2%
2024$14,968+2.7%
2023$14,572+1.8%
2022$14,316+15.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 8844, Page 214NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded4/18/2012

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 7844, Page 291Recorded3/20/2006

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 5190, Page 200

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5020, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1996