Skip to content

153 Hobart AveBayonne, NJ 07002

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block327
Lot23.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
25%
Improvement Value:$485,300
75%
Total Assessment$646,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,085+4.2%
2024$17,354+2.7%
2023$16,894+1.8%
2022$16,597-12.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 9439, Page 898Recorded10/2/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

DeedBook 7146, Page 264Recorded10/6/2003

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5228, Page 203