Skip to content

190-200 W 54th St(Block 32 Lot 21.01)Bayonne, NJ 07002

Built 2019
Vacant Land

Last Sale Price
$94,300,000
Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block32
Lot21.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-220U-H-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$8,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$246,048+4.2%
2024$236,104+2.7%
2023$229,856-84.6%
2022$1,493,846-23.1%
Property History

Property Sale

Sale
$94,300,000

From:

To:

DeedBook 9651, Page 798Recorded3/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$8,418,326

From:

To:

DeedBook 9269, Page 55Recorded12/27/2017

Property Sale

Sale
$4,600,000
DeedBook 8359, Page 152