Skip to content

173 W 53rd StBayonne, NJ 07002

Built 2003

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Oct 16, 2003

Property Information

Block32
Lot4.05
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,716
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
34%
Improvement Value:$364,100
66%
Total Assessment$551,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,423+4.2%
2024$14,799+2.7%
2023$14,408+1.8%
2022$14,154-9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

DeedBook 7155, Page 253NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/23/2003

Property Built

Built

Year Built: 2003