Skip to content

165 W 53rd StBayonne, NJ 07002

Built 2003

Last Sale Price
$582,000
Last Sale Date
Aug 11, 2005

Property Information

Block32
Lot6.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,716
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
34%
Improvement Value:$367,700
66%
Total Assessment$555,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,523+4.2%
2024$14,896+2.7%
2023$14,502+1.8%
2022$14,246-9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$582,000

From:

To:

DeedBook 7668, Page 17Recorded9/17/2005

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

DeedBook 7251, Page 73NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/19/2004

Property Built

Built

Year Built: 2003