Skip to content

163 W 53rd StBayonne, NJ 07002

Built 2003

Last Sale Date
Aug 17, 2006

Property Information

Block32
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,722
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
33%
Improvement Value:$380,800
67%
Total Assessment$568,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,890+4.2%
2024$15,247+2.7%
2023$14,844+1.8%
2022$14,583-7.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

DeedBook 7283, Page 182NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/14/2004

Property Built

Built

Year Built: 2003