Skip to content

113-115 Trask AveBayonne, NJ 07002

Built 2017

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2025

Property Information

Block335
Lot11.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,896
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,100
29%
Improvement Value:$497,800
71%
Total Assessment$699,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,569+4.2%
2024$18,778+30.6%
2023$14,382+1.8%
2022$14,128-29.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft2,896DeedBook 9882, Page 469Recorded2/26/2025

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

DeedBook 9260, Page 13NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017