Skip to content

79 W 4th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block338
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,979
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,600
35%
Improvement Value:$345,100
65%
Total Assessment$527,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,504+4.3%
2024$13,908+2.8%
2023$13,534+1.8%
2022$13,291-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920