Skip to content

148-152 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block340
Lot25.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-BV-D-2U-HA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,098
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,900
45%
Improvement Value:$351,600
55%
Total Assessment$639,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,688+4.2%
2024$16,973+2.7%
2023$16,524+4.0%
2022$15,891-17.8%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft3,098DeedBook 9635, Page 563Recorded1/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960