Skip to content

146 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Feb 14, 2023

Property Information

Block341
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,055
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,800
49%
Improvement Value:$213,000
51%
Total Assessment$418,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710+1.9%
2024$11,494+4.1%
2023$11,038-1.4%
2022$11,198+23.1%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,055DeedBook 9731, Page 799Recorded3/4/2023

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,881DeedBook 8869, Page 375Recorded9/10/2012

Property Built

Built

Year Built: 1910