Skip to content

136 Lord AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block342
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,400
48%
Improvement Value:$219,400
52%
Total Assessment$421,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,544+4.3%
2024$11,067+2.8%
2023$10,767+1.8%
2022$10,573+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920