Skip to content

41-43 Juliette StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$758,000
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block345
Lot5.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
36%
Improvement Value:$279,300
64%
Total Assessment$436,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,164+4.2%
2024$10,713+2.7%
2023$10,430+4.3%
2022$9,996+32.7%
Property History

Property Sale

Sale
$758,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 9801, Page 869NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/12/2024

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 9477, Page 326NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920