Skip to content

93 Zabriskie AveBayonne, NJ 07002

Built 1950

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 25, 2007

Property Information

Block352
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,200
52%
Improvement Value:$149,700
48%
Total Assessment$312,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,499+4.3%
2024$8,145+2.8%
2023$7,923+1.9%
2022$7,779-11.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 8288, Page 230Recorded8/7/2007

Property Built

Built

Year Built: 1950