Skip to content

105 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 2006

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 8, 2006

Property Information

Block353
Lot23.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,376
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,900
27%
Improvement Value:$532,500
73%
Total Assessment$729,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,394+4.2%
2024$19,570+2.7%
2023$19,052+1.8%
2022$18,716+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 7843, Page 331NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/17/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006