Skip to content

2nd St(Block 359 Lot 4.03)Bayonne, NJ 07002

Industrial

Last Sale Price
$12,000,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block359
Lot4.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionINDUSTRY
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,790,000
47%
Improvement Value:$3,148,500
53%
Total Assessment$5,938,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$166,040+4.2%
2024$159,330+37.9%
2023$115,563+1.8%
2022$113,528-18.2%
Property History

Property Sale

Sale
$12,000,000

From:

To:

DeedBook 9596, Page 865NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/13/2021

Property Sale

Sale
$4,900,000

From:

To:

DeedBook 8176, Page 41Recorded4/9/2007