Skip to content

90 E 5th StBayonne, NJ 07002

Industrial

Last Sale Price
$19,000,000
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block359
Lot8.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionINDUSTRY
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,102,500
20%
Improvement Value:$16,181,200
80%
Total Assessment$20,283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$567,132-6.4%
2024$605,679+2.7%
2023$589,651+1.8%
2022$579,267+61.3%
Property History

Property Sale

Sale
$19,000,000

From:

To:

DeedBook 9243, Page 745Recorded10/5/2017