Skip to content

9-11 Gertrude StBayonne, NJ 07002

Church/Charitable

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block361
Lot3.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1S-B-C-H

Assessment

Land Value:$416,600
74%
Improvement Value:$149,300
26%
Total Assessment$565,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$14,781+1.8%
2022$14,521+53.0%
2021$9,493+2.0%
2020$9,304+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 9645, Page 770NU CodeCharitable / religious (17)Recorded3/3/2022

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9072, Page 722Recorded10/21/2015

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 7429, Page 50Recorded12/29/2004