Skip to content

37 Trask AveBayonne, NJ 07002

Built 2021

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block363
Lot19.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,174
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
37%
Improvement Value:$466,200
90%
Total Assessment$516,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,447+4.2%
2024$13,863-19.2%
2023$17,150+178.0%
2022$6,169+27.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,174DeedBook 9610, Page 668NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 9296, Page 75Recorded4/6/2018

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 9279, Page 156Recorded2/2/2018