Skip to content

29 Newman Ave(Unit C0201)Bayonne, NJ 07002

Built 1950

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 9, 2022

Property Information

Block366
Lot9
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-B-24U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage450
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
60%
Improvement Value:$49,100
40%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,431+4.2%
2024$3,292+2.7%
2023$3,205+1.8%
2022$3,148-37.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft450DeedBook 9669, Page 54Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 9245, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1950