Skip to content

55 Zabriskie AveBayonne, NJ 07002

Built 1940

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block367
Lot18.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
44%
Improvement Value:$315,100
56%
Total Assessment$560,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,660+4.2%
2024$15,027+2.7%
2023$14,630+1.8%
2022$14,372-33.4%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 9614, Page 670Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8979, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1940