Skip to content

44 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 2003

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block369
Lot8.09
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description4S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,300
32%
Improvement Value:$287,700
68%
Total Assessment$422,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,799+4.2%
2024$11,322+2.7%
2023$11,023+1.8%
2022$10,829-4.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 9715, Page 193Recorded12/14/2022

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,316DeedBook 9405, Page 821Recorded5/28/2019

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8862, Page 962

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,316DeedBook 8862, Page 962Recorded8/1/2012

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

DeedBook 7014, Page 138NU CodeCharitable / religious (17)Recorded1/30/2003

Property Built

Built

Year Built: 2003