Skip to content

51 Lexington AveBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Price
$321,700
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block371
Lot9.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,100
47%
Improvement Value:$281,400
53%
Total Assessment$530,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,833+4.2%
2024$14,233+2.7%
2023$13,857+1.8%
2022$13,613-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$321,700
DeedBook 9246, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1930