Skip to content

143 W 1st StBayonne, NJ 07002

Built 2006

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block376
Lot15.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,500
27%
Improvement Value:$473,200
73%
Total Assessment$650,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,194+4.2%
2024$17,458+2.7%
2023$16,996+1.8%
2022$16,697-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

DeedBook 9269, Page 38Recorded12/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 2006