Skip to content

11 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 2006

Last Sale Price
$706,000
Last Sale Date
Aug 27, 2018

Property Information

Block376
Lot18.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
27%
Improvement Value:$481,300
73%
Total Assessment$660,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,462+4.2%
2024$17,716+2.7%
2023$17,247+1.8%
2022$16,943-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$706,000

From:

To:

DeedBook 9339, Page 261Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$469,000

From:

To:

DeedBook 7840, Page 246NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/14/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006