Skip to content

14 Trask AveBayonne, NJ 07002

Built 2006

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Sep 23, 2005

Property Information

Block376
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
28%
Improvement Value:$468,000
72%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,174+4.2%
2024$17,440+2.7%
2023$16,978+1.8%
2022$16,679+9.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

DeedBook 7701, Page 194NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/21/2005