Skip to content

10 Trask AveBayonne, NJ 07002

Built 2006

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Sep 6, 2006

Property Information

Block376
Lot9.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
28%
Improvement Value:$462,700
72%
Total Assessment$644,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,026+4.2%
2024$17,297+2.7%
2023$16,840+1.8%
2022$16,543-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

DeedBook 8195, Page 245NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/26/2007

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 8195, Page 245