Skip to content

17 Zabriskie Ave(Unit C0106)Bayonne, NJ 07002

Built 1985

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block377
Lot7
QualifierC0106
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-30U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,135
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
38%
Improvement Value:$153,000
62%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,901+4.2%
2024$6,622+2.7%
2023$6,446+1.8%
2022$6,333-19.2%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft1,135DeedBook 9532, Page 154Recorded1/22/2021

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 8904, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1985