Skip to content

27 W 1st St(Unit C0302)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 6, 2015

Property Information

Block379
Lot2
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-6C-15U-CND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage584
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
55%
Improvement Value:$53,900
45%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,319+4.2%
2024$3,185+2.7%
2023$3,100+1.8%
2022$3,046-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 9062, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1920