Skip to content

164 W 53rd StBayonne, NJ 07002

Built 2000

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 7, 2000

Property Information

Block37
Lot11.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2000: 2 FAMILY
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,478
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
31%
Improvement Value:$400,600
69%
Total Assessment$580,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,234+4.2%
2024$15,578+2.7%
2023$15,165+1.8%
2022$14,898+10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5673, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 2000