Skip to content

166 W 53rd StBayonne, NJ 07002

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2024

Property Information

Block37
Lot11.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-2U-H-G-B
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,115
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
32%
Improvement Value:$387,500
68%
Total Assessment$567,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,867+4.2%
2024$15,226+2.7%
2023$14,823+1.8%
2022$14,562+15.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft3,115DeedBook 9651, Page 275NU CodeUndivided interest (8)Recorded3/21/2022

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 8681, Page 500Recorded8/17/2009

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8681, Page 500

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 7331, Page 45NU CodeUndivided interest (8)Recorded7/26/2004

Property Built

Built

Year Built: 1918