Skip to content

59 E 1st St(Block 382 Lot 1.02)Bayonne, NJ 07002

Industrial

Last Sale Price
$8,400,000
Last Sale Date
Mar 29, 2007

Property Information

Block382
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionC-O
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,760,000
45%
Improvement Value:$6,900,600
55%
Total Assessment$12,660,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$353,990+4.2%
2024$339,684+2.7%
2023$330,695+1.8%
2022$324,871+50.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$8,400,000
DeedBook 8176, Page 337