Skip to content

266a Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block39
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,540
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
41%
Improvement Value:$237,500
59%
Total Assessment$402,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,254+4.2%
2024$10,799+2.7%
2023$10,513+1.8%
2022$10,328+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,540DeedBook 9498, Page 659Recorded7/31/2020

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,185DeedBook 7276, Page 288Recorded5/7/2004

Property Built

Built

Year Built: 1930