Skip to content

16 W 53rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Dec 9, 1996

Property Information

Block40
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
40%
Improvement Value:$261,900
60%
Total Assessment$432,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,104+4.2%
2024$11,615+2.7%
2023$11,307+1.8%
2022$11,108+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5076, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1920