Skip to content

99 Hook Rd(Block 414 Lot 1.02)Bayonne, NJ 07002

Industrial

Last Sale Price
$35,714,249
Last Sale Date
Aug 29, 2012

Property Information

Block414
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionINDUSTRIAL
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage9.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,915,000
26%
Improvement Value:$19,627,100
74%
Total Assessment$26,542,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$742,117+4.2%
2024$712,125+2.7%
2023$693,280+1.8%
2022$681,070+114.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,714,249
DeedBook 8870, Page 118