Skip to content

398 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$274,100
Last Sale Date
Nov 12, 2008

Property Information

Block420.02
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1S-F-C-H

Assessment

Land Value:$168,300
49%
Improvement Value:$176,400
51%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,638+4.2%
2024$9,248+2.7%
2023$9,004+1.8%
2022$8,845-12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$274,100
DeedBook 8635, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1955