Skip to content

201 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block421
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,558
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
33%
Improvement Value:$335,700
67%
Total Assessment$498,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,930+4.2%
2024$13,367+2.7%
2023$13,013+1.8%
2022$12,784-3.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,558DeedBook 9140, Page 96Recorded8/22/2016

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft2,558DeedBook 8783, Page 892NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded3/21/2011

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,558DeedBook 7476, Page 43Recorded2/18/2005

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,558DeedBook 7269, Page 98Recorded4/20/2004

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5657, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1970