Skip to content

344 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2004

Property Information

Block428
Lot10.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
46%
Improvement Value:$181,000
54%
Total Assessment$333,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,311+4.2%
2024$8,934+2.7%
2023$8,698+1.8%
2022$8,545+11.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 7152, Page 130Recorded10/15/2003

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 5832, Page 330

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5516, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1920