Skip to content

340 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 8, 2004

Property Information

Block428
Lot9.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
52%
Improvement Value:$142,400
48%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,231+4.2%
2024$7,899+2.7%
2023$7,690+1.8%
2022$7,554-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 7428, Page 228Recorded12/29/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920