Skip to content

143 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Aug 25, 2003

Property Information

Block429
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D1U-HGB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage588
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
62%
Improvement Value:$97,100
38%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,099+4.2%
2024$6,812+2.7%
2023$6,632+1.8%
2022$6,515+18.7%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft588DeedBook 7160, Page 114Recorded10/29/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920