Skip to content

173 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Aug 9, 2011

Property Information

Block429
Lot33.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,447
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
51%
Improvement Value:$183,700
49%
Total Assessment$376,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,516+4.2%
2024$10,091+2.7%
2023$9,824+1.8%
2022$9,651-20.0%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 8806, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1920