Skip to content

87 E 26th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2016

Property Information

Block432
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,457
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
36%
Improvement Value:$315,700
64%
Total Assessment$495,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,860+6.0%
2024$13,072+2.7%
2023$12,726+1.8%
2022$12,502+18.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

DeedBook 7684, Page 233NU CodePartial parcel (6)Recorded10/4/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920