Skip to content

101 E 26th StBayonne, NJ 07002

Built 1966

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block433
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,400
34%
Improvement Value:$328,200
66%
Total Assessment$496,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,885+4.2%
2024$13,324+2.7%
2023$12,971+1.8%
2022$12,743+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$840,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 9866, Page 892Recorded12/16/2024

Property Sale

Sale
$318,750

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 9339, Page 94NU CodeUndivided interest (8)Recorded9/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1966