Skip to content

213 Avenue FBayonne, NJ 07002

Built 1964

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Mar 3, 2015

Property Information

Block434
Lot12.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,800
41%
Improvement Value:$232,300
59%
Total Assessment$395,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,047+4.2%
2024$10,601+2.7%
2023$10,320+1.8%
2022$10,138-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 9026, Page 846NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/12/2015

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 9026, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1964