Skip to content

26 New StBayonne, NJ 07002

Built 2010

Last Sale Price
$556,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block436
Lot15.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,864
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,100
31%
Improvement Value:$361,600
69%
Total Assessment$527,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,754+4.2%
2024$14,158+0.1%
2023$14,139+1.8%
2022$13,890-5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$556,000

From:

To:

Sq Ft1,864DeedBook 9561, Page 687NU CodeTitle correction (4)Recorded5/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 2010