Skip to content

22 New StBayonne, NJ 07002

Built 2010

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block436
Lot15.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,864
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
30%
Improvement Value:$374,600
70%
Total Assessment$532,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,892+4.2%
2024$14,290+2.7%
2023$13,912+1.8%
2022$13,667-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,864DeedBook 9575, Page 729Recorded6/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 2010