Skip to content

75 E 23rd St(Unit C0202)Bayonne, NJ 07002

Built 2005

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 2, 2020

Property Information

Block444
Lot2.01
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage901
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
43%
Improvement Value:$164,500
57%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,061+4.2%
2024$7,735+2.7%
2023$7,530+1.8%
2022$7,398-34.9%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft901DeedBook 9547, Page 177Recorded4/6/2021

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft901DeedBook 9336, Page 766NU CodeSheriff sale (12)Recorded8/30/2018

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 8055, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 2005