Skip to content

79 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 2001

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block447
Lot12.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,832
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,400
29%
Improvement Value:$372,900
71%
Total Assessment$527,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,743+4.2%
2024$14,147+2.7%
2023$13,773+1.8%
2022$13,531-12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2001