Skip to content

81 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 2001

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 16, 2013

Property Information

Block447
Lot12.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,849
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,400
27%
Improvement Value:$413,900
73%
Total Assessment$568,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,890+4.2%
2024$15,247+2.7%
2023$14,844+1.8%
2022$14,583+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 8925, Page 56Recorded8/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 2001