Skip to content

85 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 2001

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 27, 2011

Property Information

Block447
Lot12.06
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,849
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,400
26%
Improvement Value:$437,100
74%
Total Assessment$591,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,538+4.2%
2024$15,870+2.7%
2023$15,450+1.8%
2022$15,178-10.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 8818, Page 667Recorded11/10/2011

Property Built

Built

Year Built: 2001