Skip to content

224-230 Avenue EBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$1,357,143
Last Sale Date
Dec 23, 2008

Property Information

Block454
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1S-GAS STATION
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$662,500
75%
Improvement Value:$221,100
25%
Total Assessment$883,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,705+4.2%
2024$23,707+2.7%
2023$23,080+1.8%
2022$22,673+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,357,143

From:

To:

DeedBook 8647, Page 865Recorded1/29/2009